canada.hotel@hotmail.com / info@canadahotel.net
+90 (242) 825 72 33 / +90 (538) 647 95 22

OLYMPOS / ÇIRALI

Antalya’ nın batısında Kemer geçildikten sonra Olympos/Çıralı’ ya ulaşılır. Olympos antik kentinin yanındaki köyün adı Çıralıdır. Olympos Likyalılar zamanında, MS II yy’ da kurulmuş antik liman kentidir. Likya’ nın en doğu şehirlerinden biridir. 15 yy’ a kadar ayakta kalmayı başarmıştır. Adını hemen yanındaki Olympos Dağından (Tahtalı Dağı) alır.

Antik şehir bu dağın eteğinde, ırmağın iki yakası üzerinde yerleşmiştir. Bu ırmağın denizle birleştiği yerde mükemmel güzellikteki Çıralı kumsalı bulunur. Bu kumsal birçok yerli ve yabancı turiste olduğu gibi kaplumbağalar ve onların yumurtalarına da ev sahipliği yapar.

SU KAPLUMBAĞALARI
Çıralı plajı Caretta Carettaların yumurtalarını bıraktığı, korumaya alınmış nadir plajlardan biridir. Bu kumsalda yumurtadan çıkan kaplumbağalar, mavi sularda binlerce kilometrelik yolculuklarını tamamlayıp olgunlaşırlar ve yumurta bırakmak için doğdukları yere geri dönerler. Ve biz bu doğal ortamı korumaya devam edersek bu yolculuk her zaman devam edebilir.

CHIMAERA/YANARTAŞ:
Olympos’ tan yürüyerek bir saat içerisinde Çıralı’ nın doğal mucizesine ulaşılır. Yöre halkının ‘Yanar’ dedikleri bu dağda doğal gaz sızıntısının neden olduğu ve binlerce yıldır hiç sönmeden yanan alevler taşlar arasından gökyüzüne yükselir. Bu ilginç alevler tarih boyu destanlara konu olmuştur. Homeros da Ilyada’ daya bundan sözeder. Efsaneye göre Argos’ tan sürgün edilen Bellerophontes atı Pegasus üzerinde Olympos’ a gelir. Burada aslan başlı keçi gövdeli yılan kuyruklu canavar Chimaera’ yı okuyla öldürür ve onu Olympos Dağının içine atar. O zamandan beri dağın taşları arasından canavarın alevlerinin çıktığı anlatılır.

Bize Ulaşın

İletişim Formu

Name :


Email :


Message :